Mnoho lidí je překvapí, když se dozví, že je potřeba se o vodu v bazéně starat. Čeká na vás mnoho pravidelných udržovacích činností. Voda by se totiž mohla začít poměrně rychle kazit. S rostoucími teplotami bazénové vody v létě se mění alkalita a hodnoty pH. Čím je voda v bazéně teplejší, tím více chemie potřebuje. Žádný majitel bazénu nechce, aby se mu krásně čistá voda zakalila nebo zezelenala. Proto je nutné zamezit růstu řas a upravovat chemické hodnoty v rozmezí, které udrží vodu krásně čistou. Bez chemie to nepůjde!
Světovým trendem se stala slaná voda a i v Česku je v rodinných bazénech čím dál populárnější. Slaná voda má totiž celou řadu výhod. Mezi ty nejdůležitější patří absence chlorového zápachu, snazží údržba, antiseptické účinky.
Nenechte se však mýlit - bazény se slanou vodou totiž využívají také chlor. Není pravda, že bazén, který využívá slanou úpravu vody, neobsahuje chlór. U bazénů se slanou vodou se používá k úpravě vody mořská sůl. Ta za pomocí elektrolýzy uvolňuje do vody chlor – ten je však čerstvý a plynný. Během elektrolýzy vzniká kyslík, ozon a chlor. Ten je výrazně šetrnější vůči pokožce i životnímu prostředí než chlor v tabletách u sladké bazénové vody. Nevyvolává alergické reakce, nedoprovází jej povětsný nepříjemný zápach, a přitom udržuje vodu perfektně čistou.
Bazén se slanou vodou není bazén s vodou mořskou. Slaná bazénová voda je při správné koncentraci soli přibližně 10x méně slaná než pravá mořská voda. Tím pádem vás voda nebude tak nadnášet jako mořská voda v Chorvatsku, ale za to se vyhnete pálení očí a bílým stopám na kůži a plavkách.
U bazénů se slanou vodou získávají největší benefity alergici, kteří jsou na chlorovanou vodu hodně citliví. U těchto lidí se může rychle dostavit pálení očí, zarudnutí pokožky a nepříjemné svědění.
Další výhodou slané vody v bazéně je to, že oproti jiným úpravám vody vychází nejvýhodněji, a to navzdory prvotní investici do automatické solničky, která přeměňuje sůl na plynný chlor. 25 kg balení bazénové soli zakoupíte v každém hobby marketu za cca 300 - 400 Kč. Vystačí vám to na dlouhou dobu. Sezónní provoz bazénu tak nakonec vyjde levněji a peníze za solničku se vám vrátí do 5 let.
Jedinou nevýhodou slané vody je koroze kovových komponentů (schůdky, zábradlí, ústrojí čerpadel, nerezové žlábky). To jde ale vyřešit výměnou za výrobky z plastu, titanu nebo speciálním ošetřením.
Hodně lidí se ptá co dělat, když se dítě napije slané vody v bazéně? Především děti vypíjí vody během koupání poměrně hodně, ale i tak to není nijak nebezpečné. Je potřeba počítat s tím, že v bazénové vodě je mnohem menší koncentrace soli, než například v moři. Není proto potřeba vyvolávat paniku, nemusíte dělat vůbec nic. Vašemu dítěti se nic nestane.
I ve slaných bazénech je potřeba měřit volný i vázaný chlor a vztahují se na něj stejná pravidla, jako na bazény s chlorovanou a sladkou vodou. Ve výsledku je situace velmi podobná, jako při dávkování jakéhokoliv chlorového přípravku. Vzniklý volný chlor reaguje s nečistotami a vzniká chlor vázaný, bohužel také se všemi nepříjemnými jevy jako jsou podrážděná či zarudlá pokožka, svědění očí. Při správném nastavení solničky se to však nestává.
Solinátory jsou zařízení, která slouží k dezinfekci bazénové vody. Do bazénu nasypete potřebné množství soli podle jeho velikosti. Běžná koncentrace je 3 - 5 kg soli na 1 m3 vody v bazénu. Vznikne mírně slaný roztok. Solinátor pak za běhu filtrace vyrábí plynný chlor, který dezinfikuje vodu v bazénu. Aby chlor správně fungoval, je potřeba ještě vyvážit pH vody. Pro chlor produkovaný solinátorem je to v rozmezí 6,8 - 7,4 pH. Bazénové pH můžete vyvážit několika způsoby. Buď pravidělně měřit pH ve vodě a dávkovat přípravky pH- nebo pH+, tak abyste dosáhli požadovaných hodnot a nebo si pořídit automatické zařízení, které se bude starat o měření a dávkování pH automaticky. Váš bazén se v tomto případě o sebe postará sám a vy se chodíte jen koupat. V opačném případě několikrát týdně musíte testovat hodnoty chloru a pH a doplňovat, upravovat, atd.
Velkou výhodou slané vody v bazénu je však maximální komfort používání - nároky na čas a údržbu vody jsou naprosto minimální. To oceníte zejména v případě, když odjedete na několik dní na dovolenou a nemáte tak možnost se o bazén nějakou dobu postarat.
Bazén se sladkou vodou vyžaduje odlišný způsob údržby. Ta spočívá v dávkování správného množství chemického chloru, který ale je bohužel pro mnoho osob s kožními problémy dráždivý. Péče o bazén se slanou vodou také nemusí být zcela přírodní. Záleží na tom, jestli máte vnitřní nebo venkovní bazén. Celkově ale platí, že údržba bazénu se slanou vodou je šetrnější k přírodnímu prostředí.
Při prvním napuštění bazénu je potřeba nasypat předepsané množství soli pro dosažení požadované koncentrace. Na rozdíl od vody se sůl nevypařuje, není potřeba její neustálé doplňování. K úbytku soli ve vodě dochází při výměně vody, propírání filtrace, vycákáním vody a dopouštěním atd. Je potřeba sůl doplnit, jakmile koncentrace klesne pod požadovanou hodnotu.
Sůl ve vodě je možné změřit specializovaným testerem soli. Tento funguje na principu elektrolytického měření. Ponoříte testovací sondu do bazénu a počkáte na výsledek. Pokud si chcete práci usnadnit, je vhodné využívat solinátor, který vám přímo bude měřit koncentraci soli ve vodě. Zde musíte ovšem počítat s větší investicí.
Shrneme výhody i nevýhody slané vody v kostce:
Kolik ušetřím oproti chlorové desinfekci?
Provoz bazénu při užívání chlorové dezinfekce vás bude stát podstatně více, než je tomu u systému založeném na slané vodě. Například Bazén Nela obsahuje cca 22 m3 vody. Podle typu použité chlorové chemie se mohou náklady na roční provoz vyšplhat i přes 4500 Kč. U stejného bazénu se slanou vodou za stejnou dobu spotřebujete asi jeden 25 kg pytel soli za cenu cca 300 Kč za celou sezónu. I pokud bychom uvažovali, že každý rok by jsme vypustili všechnu vodu v bazénu a museli kupovat každý rok celou náplň, tedy 100 Kg soli (cca 4 kg/1000 litrů vody), tak by to stálo jen cca 1500 Kč. Pohybujeme se na třetinové ceně oproti použití chlorové chemie. Pravdou však je, že náplň soli se dává jen při prvním napuštění bazénu. Voda se na zimu totiž jen odpouští podle potřeby a na jaře se zase pouze doplní potřebné množství soli, tedy asi 4 kg na každých 1000 litrů vody, kterou jsme doplnili. Pokud tedy například odpustíte na zimu i 10 m3, tak na jaře dosypete pouze dva pytle soli za cca 600 Kč. Sůl se z vody neodpařuje. Proto ve vodě vydrží tak dlouho, dokud se vodu v bazénu nerozhodnete po několika letech vyměnit. Z finančního hlediska se úprava slané vody vyplatí, protože i přes vyšší počáteční investici do solinátoru je provoz velmi levný a bezstarostný. Po napuštění bazénu se do vody rozmíchá potřebné množství soli a pak se již jen zapne přístroj do společné zásuvky jako filtrace a máte vyřešeno. Spotřeba soli je tak malá, že není potřeba obvykle vůbec doplňovat a pokud ano, tak třeba jen pytel soli za celou sezónu.
Naše laminátové bazény jsou pro slanou vodu ideálním řešením, protože neobsahují žádné korozivní prvky!
Bazén se sladkou vodou, to je nejčastěji bazén s chlorovanou vodou. Chlorování vody je tradiční a nejběžnější řešení desinfekce bazénové vody. Chlor ničí bakterie, viry a řasy, účinně brání zakalení vody. Snadno se s chlorovou chemii manipuluje, výběr je široký a cena rozumná, spotřeba je však neustálá a vysoká. Zásadní je pak správné dávkování chlóru. Při překročení dávky se zvyšuje hodnota pH vody v bazénu, chlór dráždí pokožku a sliznice, pálí nás oči. A stane se to úplně všem, tedy i lidem, kteří netrpí alergickými reakcemi. Používají se proto automatické dávkovače chlóru, ovšem zápachu chlóru se v bazénu nikdy nezbavíme. Při správném dávkování nehrozí žádné zdravotní potíže – důkazem je používání této technologie ve veřejných bazénech nebo zdravotnických zařízeních. Pokud je vaším snem nerezový bazén, je pro vás sladká voda jedinou možností.
Výhody chlorovaného bazénu:
Nevýhody chlorované vody:
Sladkou vodu však můžeme v bazénu udržovat i bez chlóru. Alternativu představují kyslíkové tablety, ionizace a UV lampy.
Kyslíkové tablety nabízí silnou ochranu před bakteriemi a řasami, aniž by dráždily oči, pokožku a sliznice. Používají se spolu s aktivátorem kyslíku anebo flokulačními tabletami. Celkově je tento způsob úpravy vody v bazénu dražší než chlor nebo sůl.
Dezinfekční ionizátor je zařízení, které pro změnu uvolňuje ionty mědi, zinku a stříbra. Spotřeba ostatní bazénové chemie je také podstatně nižší. Přitom likviduje účinně řasy a bakterie a to i dlouhodobě při naší nepřítomnosti. Výhodou je absence chlorového zápachu a kožních reakcí. Toto řešení je ekologické a ideální pro bazény do 25 m3 vody.
UV lampy likvidují bakterie a mikroorganismy pomocí ultrafialového záření. Často se toto řešení používá v přírodních koupacích jezírkách, protože je šetrné k životnímu prostředí. Ale samotná UV lampa vám čistou vodu v bazénu neudrží – avšak dokáže snížit množství použití chemie v bazénu až o 80%. Nevýhodou pak je relativně krátká životnost UV lampy, většinou postupně ztrácí účinnost po jedné sezóně.
Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.
Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.