Možnosti dezinfekce bazénové vody

Údržba vody v bazénu spočívá na dvou pilířích, mechanické filtraci a chemické dezinfekci. Písková filtrace z vody odstraňuje mechanické nečistoty a bazénová chemie zajišťuje, aby voda byla po celou sezonu křišťálově čistá a zdravotně nezávadná. Pro dezinfekci vody existuje několik možností.

Bazénová chemie

Nejpoužívanější bazénová chemie je na principu dezinfekce chlorem. Méně často se voda v bazénu dezinfikuje aktivním kyslíkem. Abyste mohli správně dávkovat chemii, je potřeba pravidelně měřit kvalitu bazénové vody. Dezinfikování bazénové vody pomocí chemie je nejlevnější na pořízení. Prakticky stačí koupit jen danou chemii, případně dávkovací plovák. Alternativně je možné do systému zapojit automatické dávkovače bazénové chemie. Tyto systémy automaticky vyhodnocují kvalitu vody a podle výsledku dávkují bazénovou chemii.

UV lampa

Ultrafialové záření likviduje vše živé.  Princip dezinfikování UV lampou je jednoduchý – voda protéká lampou a ultrafialové paprsky ji zbavují řas, virů, parazitů, plísní i sinic. Použitím UV lampy snížíte množství potřebné chemie o 70-80 %. Stále však je potřeba měřit kvalitu vody a dávkovat bazénovou chemii (chlor), byť v menším množství. UV lampa je nenáročná na údržbu, stačí ji jednou za čas otřít hadříkem. UV trubice však mají relativně krátkou životnost a jejich pořízení je finančně náročnější.

Slaná voda

Čištění bazénové vody elektrolýzou soli je dnes nejoblíbenější systém. I my jsme jeho příznivci. Je to časově nejjednodušší a nejekologičtější systém s příznivými účinky pro lidský organismus. Práce s údržbou bazénu pomocí soli je minimální. Sůl se rozpustí v bazénu na začátku koupací sezóny po napuštění nové vody do bazénu v poměru 4-5 kg soli na 1 m3 vody a v průběhu sezóny se doplňuje jen menší množství.

Zařízení, které umí rozložit sůl rozpuštěnou v bazénu na plynný chlor pomocí elektrod se nazývá solinátor. Výkon dezinfekce se upravuje pomocí řídící jednotky. Plynný chlor vzniká v elektrolytické cele, která je připojena do bazénového okruhu jako poslední prvek na výtlaku vody. Doporučujeme její zapojení do samostatně uzavíratelného okruhu. Tato cela je připojena několika vodiči k řídící jednotce. Má životnost obvykle přes 7 500 hodin. Náhradní cely se pohybují v cenách od 6 000 Kč výše. Z ekonomického hlediska se úprava vody solí jednoznačně vyplatí, protože i přes vyšší počáteční investici je následný provoz velmi levný a časově nenáročný. Solonizační jednotka má spotřebu jen okolo 60 W.

Zařízení na přeměnu soli na plynný chlor - salinátor

Automatické zařízení na zpracování soli - Salinátor Minisalt 50

Obsluha systému je velmi snadná a zvládne ji každý. Systém se každý den zapíná na předem nastavený výkon a odpadá tak riziko, že do bazénu zapomenete dolít chemii a voda se zkazí. Navíc je možné tento systém  automatizovat natolik, že se bazén o sebe stará v podstatě sám. To oceníte především, pokud jezdíváte na delší čas pryč, jste zavaleni prací anebo Vás prostě nebaví otrocky pobíhat okolo bazénu s lakmusovým papírkem a odměrkou v ruce.

Nepopíratelnou výhodou salinace vody je příznivý účinek mořské soli na lidský organismus. Takto upravená voda je zdravější, na rozdíl od chloru nedráždí pokožku ani oči, a dokonce prospívá alergikům a astmatikům. Mnozí lidé jezdívají k moři právě ze zdravotních důvodů.  Vy máte léčebný prostředek denně k dispozici na vlastní zahradě.

Asi jedinou nevýhodou slané bazénové vody je koroze železných, při dlouhodobém působení dokonce i nerezových součástí bazénu (bazénové schůdky, chrliče vody a jiné atrakce a někdy i ložiska samotného bazénového zastřešení). Avšak vzhledem k tomu, že naše bazény jsou z laminátu, neobsahují žádné kovové části, které by přicházely do kontaktu s vodou, můžete si bez obav užívat jen ty příznivé účinky slané vody ve svém bazénu.

Ve zkratce - naše bazény jsou přizpůsobené k tomu, abyste v nich mohli mít slanou vodu. Dezinfekce pomocí soli je mnohem zdravější a ekologičtější než chlorování. Mořská voda je 10x slanější než ta v bazéně, takže neštípe, ale přitom vydrží křišťálově čistá. Nedráždí citlivou pokožku, nepálí do očí a nezapáchá chlorem.

Vedle kvalitní filtrace a solonizační úpravy vody doporučujeme ještě systém automatické úpravy pH v bazénu. Ten ji automaticky měří a upravuje, aby dezinfekce solí měla maximální účinek.  Vy už nemusíte řešit nic, jen si užívat koupání ve vlastním.

Laminátové bazény Krajča

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539